Koran orężem pedofilii

Kiedy we wrześniu bieżącego roku marokański teolog, Mohamed Ben Al Sheikh Abderrahman Maghraoui, orzekł, iż dziewięciolatka jest gotowa do małżeństwa we wszystkich jego aspektach, świat nagle skostniał, a czas się zatrzymał. Czyżby radykalny islam posunął się aż tak daleko, aby zalegalizować pedofilię?

Źródło: Flickr- DavidDennisPhotos.com
Źródło: Flickr- DavidDennisPhotos.com

Królestwo Maroka jest krajem sunnickim, a co za tym idzie dopuszcza dosłowne interpretowanie Sunny – zbioru opowieści o czynach i wypowiedziach proroka Mahometa oraz Koranu. Jest to o tyle niebezpieczne, o ile nie sposób uniknąć wszelkiego rodzaju nadinterpretacji i wiążących się z tego tytułu wynaturzeń.

Marokański mufti zdaje się być tego doskonałym przykładem. Na mocy wydanej przezeń fatwy mężczyźnie wolno poślubić dziewięciolatkę i choć w świecie islamu nie jest to żadna nowość, to w tym konkretnym przypadku zakrawa na zwyczajną pedofilię. W Iranie, przykładowo, na mocy Szariatu fikcje sakramentu małżeństwa zwane mutą albo sighe zdają się być na porządku dziennym. Muta jest jednak w rzeczywistości niczym innym, jak legalną formą prostytucji i jedną wielką obłudą pozwalającą na spółkowanie z dziewczynkami od dziewiątego roku życia. Nikt wcześniej jednakże nie starał się w tak radykalny sposób tłumaczyć tego zjawiska, co marokański teolog. Naturalnym źródłem inspiracji i wiedzy muftiego w tym zakresie jest Koran, a przede wszystkim zawarty w nim opis spółkowania proroka Mahometa z dziewięcioletnią Aishą. Zatem sam Koran w tym szczególnym przypadku staje się orężem w służbie pedofilii, a żeby być bardziej ścisłym – gwałcicieli młodocianych dziewczynek.

Sama fatwa wywołała ogromny sprzeciw organizacji chroniących prawa człowieka i dziecka na całym świecie, a media aż huczały na temat marokańskiego teologa – te rodzime zresztą także. Przez jedną krótką chwilę Mohamed Ben Al Sheikh Abderrahman Maghraoui był na ustach całego świata.

Na całe szczęście, dla marokańskich dzieci w szczególności, fatwy nie mają mocy precedensu i nie są wiążące. Sam zresztą Kodeks Rodzinny obowiązujący w Maroku, a wydany w 2005 r. mówi wyraźnie iż wiek kobiety zdolnej do małżeństwa wynosi 18 lat.

Dekret muftiego wywołał oburzenie z jeszcze jednego względu. Może nawet nie sam fakt próby zalegalizowania pedofilii tak wstrząsnął światem, chociażby właśnie ze względu na te już istniejące prawa w tym zakresie, ale linia ataku, którą przyjął teolog. Napisał on bowiem co następuje:

Odkryliśmy, że dziewczęta w tym wieku dają więcej korzyści, niż dorosłe kobiety.

Zastanawia kilka kwestii w tym krótkim stwierdzeniu. Po pierwsze kim są owi wielcy odkrywcy, którzy dokonali tego jakże przełomowego odkrycia. Innymi słowy – kim są owi „my”. Po drugie jak tego odkrycia dokonali. Czy wystarczyła obserwacja i zwykła teoria, czy jednak doszło do praktycznej konsumpcji i licznych porównań, na podstawie których ogłoszono ten „przełom”. Po trzecie w końcu zastanawia owa „korzyść”. Czy korzyścią będzie więc psychiczne i fizyczne zgwałcenie dziecka? Nie boję się użyć tego słowa, ponieważ nie może być w ogóle mowy o świadomej zgodzie dziewięciolatki na seks.

Pedofilia jest rzeczą straszną. Tym bardziej w rękach religii. Islam zresztą nie jest w tej kwestii odosobniony, także nie wieszam na nim psów. Zbyt dobrze zdaję sobie sprawę iż jest to kwestia indywidualna, a nie wyznaniowa. Nie należy też uogólniać bo choć wiadomo o niejednym przypadku w islamie i nie o jednym w katolicyzmie to nikt o zdrowych zmysłach nie stwierdzi, że islam to religia pedofilii, ani że katolicyzm stoi w służbie gwałtu na dzieciach. Przykład ten powinno się traktować bardziej ku przestrodze niźli jako pryzmat do traktowania całej religii, której nie powinno się dyskredytować z powodu bezprecedensowego wybryku, tym bardziej, że w Maroku jednak prawo stanowione ma moc nadrzędną nad prawem religijnym.

 • orientalistka

  Z całym szacunkiem, ale co za idiota uznał, że w stwierdzeniu "Odkryliśmy, że dziewczęta w tym wieku dają więcej korzyści, niż dorosłe kobiety" chodzi o seks? Tzn. rozumiem, że on sam właśnie do tego "użyłby" dziewięciolatki. A może chodzi o posłuszeństwo, wynikające z przywiązania do mężczyzny, korzyści materialne itd.? A może tłumaczenie jest niedokładne? A może zostało to celowo przetłumaczone w ten sposób, aby jeszcze bardziej zakorzenić w oczach szarego Europejczyka wizerunek zacofanego i brutalnego Araba? A może chodziło raczej o to, że "poślubienie dziewczęcia w tym wieku daje więcej korzyści niż poślubienie dorosłej kobiety"?

 • Michał

  Z calym szacunkiem, ale nie widziec tego przekazu to zwykla ignorancja. Odsylam zatem do zrodel arabsko- i angielsko- jezycznych. Prosze sobie uzyc google'a.

 • orientalistka

  Z całym szacunkiem, ale dostrzegać go wszędzie też nie jest dobrze.

  Swoją drogą narusza Pan (moje) uczucia religijne, pisząc o Koranie, że jest "orężem pedofilii". Rozciąganie sprawy na Koran jest nadużyciem z Pana strony. Gdyby to była porządna redakcja, nigdy by tego nie puściła. Wyobraża Pan sobie, co by się stało, gdyby napisał Pan, że "Biblia jest orężem kazirodztwa"? Ma Pan szczęście, że lobby muzułmańskie, w przeciwieństwie do katolickiego, prawie w Polsce nie istnieje.

  Mam nadzieję, że zostanie Pan kiedyś dziennikarzem. Może spotkamy się w którejś redakcji.

 • Bardzo przykro nam, że niniejszy artykuł obraża Pani uczucia religijne – uważamy jednak, że nadrzędną wartością w nieco dziwnym, jak na standardy nowoczesnej demokracji, sporze między uczuciami religijnymi, a wolnością słowa, powinna być ta druga. Może być Pani pewna, że gdyby dotyczył on jakiejkolwiek innej religii, zostałby zaakceptowany dokładnie tak jak i ten został "puszczony". Jeśli uważa Pani, że Michał nie ma racji, z chęcią "puścimy" polemikę z jego opinią.

  Zresztą, Michał w miarę dobitnie stwierdził na końcu artykułu, że "przykład ten powinno się traktować bardziej ku przestrodze niźli jako pryzmat do traktowania całej religii, której nie powinno się dyskredytować z powodu bezprecedensowego wybryku".

  Z wyrazami szacunku,

  Redakcja

 • Michał

  Dodam jeszcze tylko, ze odwaga w szerzeniu wolnosci slowa pozwala mi rozniez na stwierdzenie, ze katolicyzm jest orezem kazirodztwa, jesli tylko bedzie ku temu sposobnosc i dowody nan.

  Nie jest to atak na islam, ktorym sam sie fascynuje, co jak Szanowna Redakcja zauwazyla zamiescilem w ostatnim akapicie tego artykulu.

  Nie chce wiec zarzucac szanownej Pani redaktor ignorancji, ale wystarczy dokladnie czytac, nie tylko zas wybiorczo.

  I jeszcze jedno ale. Co pozwala Pani myslec, ze nie pracuje juz w jakiejs redakcji?

  Pozdrawiam

  Michał Gąsior

 • Elif

  Teks napisany przez Pana nadaje sie wylacznie do usuniecia. Uwaza Pan ze ma Pan dowody ze owy tekst to prawda ?! Prosze wiec napisac tekst o ksziezach – katolikach – chrzescijanach pedofilach a dowodow na to jest pelono. Prosze napisac o katolikach ktorzy nadurzyawaj alkoholu bija swoje zaony zabijaja swoje dzieci – na tp codzienne sa dowody. Nie ma Pan pojecia o Islamie

  • Panie Michale. Wspolczuje serdecznie. Ilez pokory i samodyscypliny wymaga „rozmowa”
   z osoba kaleka w postrzeganiu .Kiedys w czeskiej komedii padlo stwierdzenie :” gdyby glupota miala skrzydla to by pani fruwala”. Jestem przekonana, ze Panska interlokutorka zbiera sie wlasnie do pofruniecia prosto do nieba , by w charakterze naloznicy umilac w nim pobyt wiadomo jakim „bohaterom” Mam jednak pytanie o kwalifikacje / nie intelektualne – te znam/ – powiedzmy fizyczne. : Czy aby PANI ” Elif” TO 100 % MLODA DZIEWICA – OSTATNIO NAWROCONA ???. Pozdrawiam i zycze cierpliwosci. Barb.

 • Tomek

  SPRAWA JEST PROSTA I OCZYWISTA.Jeżeli Koran mówi o tym,że najważniejszy posłaniec Boga(według muzułmanów) czyli Mahomet poślubił 9latkę i ją dymał to caly Koran jest już dla mnie księgą zła i jakiekolwiek selekcjonowanie,że inne zasady postępowań w tej książce zawarte są prawe i humanitarne, po to by bronić racji ,, prawd,, głoszonych przez Mahometa jako wysłannika Boga i całego Koranu jest czystą obłudą.To tak jakby Jezus zabił dla przykładu jakiegoś grzesznika a potem nauczal o wybaczaniu. NIE MÓWCIE MI TUTAJ O ZADNEJ ŚWIĘTOŚCI MUSLIMY,BO W IMIĘ STARYCH, SPOŁECZNYCH ZWYCZAJÓW POZWALACIE TRAKTOWAC KOBIETY JAKO ZWIERZETA A DZIECI (chłopców też) gwałcicie.Przyzwalacie na gwałcenie własnych dzieci.

 • Jerzy Walaszek

  Artykuł jest sprzed 8 lat i wzbudzał wtedy kontrowersje. Ciekawe jak teraz, po poznaniu tej „religii miłującej pokój”, ludzie wypowiadaliby się na ten temat. Mahomet łamał nawet prawa, które wcześniej ogłosił, jeśli były dla niego niewygodne – dlatego w koranie obowiązuje zasada, że wersety późniejsze anulują wcześniejsze – czyli bóg się pomylił, to później poprawiał? Litości. Przecież na kilometr widać, że cały ten koran był napisany przez szaleńca – dzisiaj jest na to określenie: sekciarz. Jedynie ilość wyznawców zmienia ten termin na „świętego proroka”. Porównajcie pozycję kobiety i mężczyzny w islamie. Takie stosunki obowiązywały w świecie 1000 lat temu, a nie dziś, w XXI wieku.